Vakcína Cervarix chráni pred rakovinou krčka maternice spôsobenou najčastejšími typmi HPV. Najväčší prínos očkovania je u dievčat vo veku 10 – 15 rokov.

TERAZ JE TEN SPRÁVNY ČAS

O budúcnosti vašej dcéry môžete rozhodnúť už dnes.

Liečba

Abnormálne výsledky cytologického vyšetrenia (Papov test)

Abnormálne výsledky Papovho testu sú relatívne bežné a nemusia automaticky znamenať, že máte rakovinu krčka maternice. Ak sú zmeny vo vašich bunkách minimálne, lekár vám môže jednoducho odporučiť opakovanie vyšetrenia. Ak bude abnormalita stále prítomná, môžu vám odporučiť liečbu a následne test zopakovať. Mierne zmeny v bunkách sa môžu vyliečiť aj svojpomocne, bez akejkoľvek intervencie. Ak budú abnormálne bunky prítomné aj po niekoľkých mesiacoch, lekár vám odporučí ďalšie vyšetrenia.

Kolposkopia a biopsia

Kolposkopia

Ak Papov test preukáže abnormálne výsledky a vaši lekári rozhodnú, že sú potrebné ďalšie vyšetrenia, pravdepodobne odporučia kolposkopiu. Toto vyšetrenie umožňuje priamo a zblízka preskúmať zmeny v tkanive krčka maternice pomocou kolposkopu.

Podobne ako pri Papovom teste ležíte na vyšetrovacom stole a váš lekár vám do vaginálneho otvoru zasunie nástroj nazývaný spekulum, ktorý umožňuje preskúmať krčok maternice. Použijú zároveň mikroskop s osvetlením, nazývaný kolkoskop, ktorým budú môcť osvetliť a zväčšiť tkanivo krčka maternice, čo pomáha pri identifikácii zmien na krčku maternice. Vyšetrenie môže byť do istej miery nepríjemné, avšak zvyčajne trvá len päť až desať minút.

Biopsia

Počas kolposkopie môže lekár či lekárka odobrať malú vzorku tkaniva krčka maternice na ďalšie vyhodnotenie. Odobratie tkaniva sa nazýva biopsia. Pri takomto zákroku väčšinou lekár pred odberom vzorky znecitliví krčok maternice lokálnymi anestetikami. Po zákroku sa niekedy môžu vyskytnúť kŕče alebo bolesť a slabé krvácanie. Netreba sa však preto trápiť, lebo ide o normálnu reakciu.

Liečba predrakovinových lézií

Ak by váš lekár identifikoval abnormálne lézie, ktoré si vyžadujú liečbu, je k dispozícii viacero metód možného postupu. Väčšina z nich sa dá realizovať v gynekologickej ambulancii alebo v nemocnici – na ambulantnej gynekologickej klinike. V prípade potreby sa použije lokálne anestetikum, takže pacientka necíti žiadnu bolesť.

V tomto prípade je pravdepodobné, že lekári použijú jednu z nasledujúcich metód:

  • Kryoterapia: Pri tomto postupe sa malá kovová platnička vychladí na teplotu pod bodom mrazu, a lekár týmto nástrojom zničí abnormálne bunky časti krčku maternice.
  • Slučková elektrochirurgická excízia (Loop Electrosurgical Excision Procedure, LEEP): Ide o liečbu, ktorá je v súčasnosti najbežnejšia a najjednoduchšia – pri odstraňovaní abnormálnych buniek sa použije tenká predhriata kovová slučka.
  • Konizácia (tiež nazývaná kónická biopsia): Abnormálne bunky sa z krčku maternice odstránia vyrezaním časti tkaniva v tvare kužeľa. Používa sa na to drôt v tvare slučky (pozri metódu LEEP), laser alebo chirurgický skalpel.
  • Laserová terapia: Abnormálne bunky sa zničia laserom.

Odporúčame vypočuť si stanovisko vášho lekára či lekárky, a prediskutovať s nimi najvhodnejšie metódy liečby.

Zistenie rozsahu rakoviny krčka maternice

Ak biopsia preukáže prítomnosť rakoviny krčka maternice, môžu lekári vykonať ďalšie vyšetrenia – napríklad röntgenové snímky, cystoskopiu (postup, pri ktorom sa zavedie rúrka s optickým zariadením do močového mechúra), alebo proktoskopiu či kolonoskopiu (zavedenie rúrky do konečníka či hrubého čreva. Tieto vyšetrenia pomáhajú zistiť, či sa rakovina rozšírila a v akom je štádiu.

Možnosti liečby rakoviny krčka maternice

Ak sa rakovina nerozšírila na ďalšie orgány a stále je v ranom štádiu, je možné odstrániť všetko rakovinové tkanivo z krčka maternice pomocou konizácie.

Ak je rakovina v pokročilejšom štádiu alebo sa rozšírila aj ďalej, môžu vám lekári odporučiť jednu z možností:

  • Operácia: Súčasťou chirurgického zákroku môže byť odstránenie maternice (zákrok sa nazýva hysterektómia), v niektorých prípadoch aj vaječníkov alebo vnútorných lymfatických uzlín.
  • Rádioterapia: Ak sa rakovina rozšírila do ďalších tkanív (takzvaný invazívny karcinóm) alebo sa vrátila po predchádzajúcej liečbe (recidíva), je možné predpísať rádioterapiu alebo terapiu ožarovaním. Tento postup využíva pôsobenie koncentrovaných vysokovýkonných röntgenových lúčov na oblasť postihnutú rakovinou.
  • Chemoterapia: Ďalší spôsob liečby invazívnej alebo recidivujúcej rakoviny je chemoterapia – podávanie liekov, ktoré ničia rakovinové bunky.

Bez ohľadu na prístup, ktorý váš lekár či lekárka zvolia by ste mali získať čo najviac informácií o možnostiach, ako aj o ich rizikách.

aktuality

Ľutujeme, ale k dispozícii
nie je žiadna aktualita.

© 2011 GlaxoSmithKline Slovakia. Created by Soyamedia
Aktualizované dňa: 29. novembra 2013.  SK/CER/0006/11